SSS

1)  Ankara Üniversitesine internet üzerinden nasıl başvuru yapabilirim?

Ankara Üniversitesi’ne internet üzerinden başvuru kabul edilmemektedir. Başvuru yapabilmek için, “Başvuru ve Kabul” sekmesinde detayları bulunan koşulları sağlamanız ve gerekli evrakları şahsen ya da posta yolu ile Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’na iletmeniz gerekmektedir.

2) AYÖS Sınavı ile ilgili detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

AYÖS Sınavı ile ilgili detaylı bilgiye http://ayos.ankara.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

3) Yurt imkanları ile ilgili bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Yurt imkanlarıyla ilgili detaylı bilgiye http://iso.ankara.edu.tr/?page_id=186 adresinden ulaşabilirisiniz.

4) Ankara Üniversitesi’nde harçlar ve ücretler nedir?

Harçlar ve ücretler Fakültelere göre değişmektedir. En yüksek harç ücreti Tıp Fakültesi’nin olup dönem başına 1780 TL civarındadır. En düşük ücret Meslek Yüksek Okullarına ait olu 580 TL’dir. Detaylı bilgiye “Burslar ve Ücretler” sekmesinden ulaşılabilir.

5) Ankara Üniversitesi Uluslararası Öğrencilerinin Sağlık Sigostası var mıdır?

2013 yılından itibaren tüm uluslararası öğrenciler Genel Sağlık Sigortası hakkından aylık ödeme yaparak yararlanabilmektedir. Aylık ödeme miktarı 1 Temmuz-31 Aralık 2013 tarihleri arasında yaklaşık 41 TL/ 20 $ dır. İsteyen öğrenciler Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak bu haktan yararlanabilmektedirler. Genel Sağlık Sigortası Sisitemi’ne dahil olmak, öğrencilerin herhangi bir kaza, hastalık ya da tedavi gerektiren durum ile karşılaşmaları halinde hastanelerden faydalanmalarına imkan vermektedir.

6) Uluslararası Öğrencilerden Fakültelerinde sorun yaşadıklarında kiminle temasa geçmelidir?

Her fakültenin bir Dekan Yardımcısı uluslararası öğrencilerden sorumludur. Öğrenciler herhangi bir sorun yaşadıklarından ya da danışma ihtiyacı duyduklarında ilgili Dekan Yardımcısı ile iletişime geçebilirler.